Tildy Zoltán
2009. augusztus 18. 10:03
(1889-1961)
Tildy Zoltán református lelkész, miniszterelnök, 1946-1948 között Magyarország köztársasági elnöke, 1956-ban a Nagy Imre-kormány államminisztere 1889. november 18-án született. A pápai református teológiai főiskola elvégzése után Írországban tanult, majd a Somogy megyei Szennán, később Tahitótfalun szolgált. 1932-től köztársasági elnökké választásáig a Békés megyei Szeghalom gyülekezetének lelkipásztora volt.
A szegény falusiak kiszolgáltatottságát megtapasztalva kezdett politizálni, 1917-től volt Nagyatádi Szabó István Gazdapártjának tagja. 1929-ben Nagy Ferenccel együtt szervezte meg a Független Kisgazda, Földműves és Polgári Pártot, amelynek ügyvezető alelnökévé választották, 1936-tól volt Szeghalom parlamenti képviselője.
A második világháború idején Tildy a nemzeti függetlenségi törekvések és a népfrontmozgalom egyik vezető személyisége lett. Szorgalmazta a közeledést a szociáldemokratákhoz, a háborúból való kilépést, a demokratikus Magyarország megteremtését. Az ország 1944. március 19-i német megszállását követően bujkálni kényszerült, de még mindig "alkotmányos alapokon" politizált: részt vett a Magyar Front Horthyhoz intézett memorandumának kidolgozásában, a balul sikerült kiugrási kísérlet előtt néhány nappal a háborúból való kilépés lehetőségéről tárgyalt a kormányzóval.
Tildy 1945 áprilisában bekerült az Ideiglenes Nemzetgyűlésbe, 1945. augusztus 20-án az FKgP országos pártelnöke lett. A párt nagyarányú választási győzelme után, 1945. november 15-én miniszterelnökké, majd 1946. február 1-jén a királyság intézményét eltörlő törvénycikk elfogadását követően köztársasági elnökké választották. Tildy aggodalommal figyelte a kommunisták hegemóniára irányuló törekvéseit, de még jobban félt a szerves fejlődés lehetőségének elvesztésétől.
Az egyébként is konfliktuskerülő alkatú, szűkre szabott jogkörökkel rendelkező Tildy államfőként folyamatos engedményeket tett a baloldali pártoknak. Rákosiék már 1947-ben, a kisgazdák "leszalámizása" és az elcsalt kékcédulás választások után meg akartak szabadulni tőle is, de erre csak egy évvel később, a két munkáspárt egyesülése után került sor. 1948 nyarán koholt hűtlenségi és kémkedési vádakkal letartóztatták, majd később kivégezték Tildy vejét, Csornoky Viktort. A megzsarolt köztársasági elnökkel kétféle lemondó nyilatkozatot is aláírattak, s az egyiket 1948. július 30-án nyilvánosságra hozták.
Tildy házi őrizete csak 1956. május 1-jén szűnt meg. 1956. október 24-én a rádióban mondott beszédet, október 28-án elvállalta Nagy Imre kormányában az államminiszteri tisztséget. A november 4-i szovjet intervenció után letartóztatták, a Nagy Imre-per negyedrendű vádlottjaként a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés előmozdítása címén hat év börtönre ítélték. 1959 áprilisában magas korára és egészségi állapotára való tekintettel szabadlábra helyezték, s 1961. augusztus 3-án bekövetkezett haláláig teljes visszavonultságban élt.
1989 júliusában rehabilitálták, 2008 óta nevét viseli a tahitótfalui Duna-híd, Budapesten több emléktáblát avattak tiszteletére.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.